Sunday, November 10, 2013

Granola Mood - Coconut Flapjacks
Its funny how I started this recipe as Coconut Flapjacks and ended up having Granola. But hey; who cares as long as it is delicious and sweet right ?! They are easy to make and easy to eat aswell, you don't need a plate, fork or spoon; you just grab a Flapjack and walk around : home or out you decide. And if you're making Granola (like I was up to it in the last second) than put some yogurt in a bowl and feel free to put as much or little Granola as you want :) The flapjacks are best stored in an airtight container and eaten within a week. They can also be frozen for up to 1 month, just make sure that they are thawed before eating. 

Eshte per te qeshur se si une e nisa kete recete per Flepxheks dhe perfundova duke patur Granola. Por hej, kujt i intereson per aq kohe sa eshte e shijshme dhe e embel? Dhe nese ky emer (te cilin fatkeqesisht nuk mund ta perkthej dot ne shqip) Flepxhek nuk ju sjell gje ndermend atehere lermeni tjua kujtoj : jane ato copezat e dritherave ne kombinim te shijeve te ndryshme qe ne blejme ne supermarket. Shije, lloje e marka te ndryshme ("Corny" nder to) dhe ishte pikerisht ai Corny ne ngjyre ciklamine (i preferuari im) i cili me frymezoi per ti gatuar vete ne shtepi. Dhe Granola nga ana tjeter eshte po ky kombinim i ketyre perberesve por i servirur ne copeza me te vogla dhe eshte nje nder ushqimet e mia te preferuara per mengjes apo si nje zamer gjate dites. Keto jane shume te thjeshta per tu gatuar dhe gjithashtu per tu ngrene, nuk ju duhet pjate, piru apo luge; ju vetem merrni nje Flepxhek dhe ecni : neper shtepi apo rruge kete e vendosni ju. Dhe nese po pergatisni Granola (sic perfundova une duke bere ne sekonden e fundit) atehere shtini kos ne nje tas dhe sasia e Granoles se hedhur eshte ne doren tuaj :) Flepxheks mund te mbahen me se miri ne nje ene hermetike dhe te hahen brenda nje jave. Ato gjithashtu mund te mbahen ne akull, ne ngrirje deri ne muaj, vetem sigurohuni te kene shkrire perpara se te hahen. 
Ajo cka une do doja te flisja dhe sqaroja eshte nje nga perberesit e kesaj recete : shurupi i arte (golden syrup) i cili gjendet lehtesisht ne cdo supermarket jashte vendit; por nje perberes mesa duket ende i panjohur dhe zbuluar per ne shqiptaret. Une kete perberes e kam kerkuar prej shume kohesh ne tregun tone dhe si perfundim e kam siguruar nga jashte, por duke kerkuar ne YouTube dhe Google arrita te kuptoj qe eshte nje perberes lehtesisht i perftueshem dhe ne kushte shtepie, prandaj ju kam siguruar dhe linkun ne ane te perberesit. Se shpejti do jete nje recete me vete per kete perberes, por per momentin koha nuk me premtoi. Dhe jua sugjeroj ta gatuani pasi me kete perberes mund te gatuani shume embelsira te mira dhe te thjeshta, shume prej tyre do te pasqyrohen me kalimin e kohes ne blogun tim. 

Ingredients for oatmeal flapjacks:
 •  200 gram unsalted butter at room temperature 
 • 200 gram brown sugar
 • 2 tbsp golden syrup (cook it yourself HERE)
 • 275 gram oats
 • 100 gram coconut flakes
 • 90 gram glace cherries or any dried fruit you want, chopped 

Perberesit per flapjacks : 
 • 200 gjalp jo i kripur, ne temperature dhome
 • 200 gram sheqer kaf
 • 2 tbsp shurup i arte (per ta pergatitur vete klikoni KETU)
 • 275 gram tershere 
 • 100 gram arre kokosi e grire
 • 90 gram qershia te sheqerosura ose cdo frut i thate qe doni te perdorni, te prera ne copa te vogla 
Preheat the over to 160 grade C 
Ngroh paraprakisht furren me 160 grade C 

- If you are using a baking tray just oil it before putting the batter, if you're using a normal pie pan put a big sheet of aluminum paper, make sure to cover edges aswell so it will be easier for you to remove it from there 
- Nese po perdorni nje tabaka pjekjeje lyeni me vaj perpara se te vendosni masen, nese po perdoni nje tepsi normale atehere vendosni leter alumini dhe sigurohuni qe te keni dhe ne cepa qe te jete me e lehte per ju per ta transferuar nga tepsia jashte  

Put butter, sugar and syrup in a large saucepan over a low heat and heat until just melted
Vendos gjalpin, sheqerin dhe shurupin ne nje tenxhere te madhe, ne temperature te ulet leri perberesit derisa te treten
Stir in the oats, coconut and dried fruits you're using and mix until thoroughly combined 
Shto tersheren, arren e kokosit dhe frutin/at e thate qe po perdorni dhe perzieni mire masen
Spread the mixture evenly into a prepared baking tray and press down with the back of a spatula to make a smooth surface 
Shperndaje masen ne menyre te barabarte ne nje tabaka pjekjeve/ tepsi shtypni me pjesen e mbrapme te nje spatule per te krijuar nje siperfaqe te sheshte 
Baking Temperature : 160 grade C,    Timing :  30 minutes 
Temperatura pjekjes : 160 grade C,    Kohe-zgjatja :  30 minuta 
Leave to cool in a baking tray for 10 minutes. Cut the flapjacks into rectangles using a sharp knife, transfer the pieces into a wire rack and leave them to cool completely or if you want to turn it into Granola get a spoon and crumb the baked measure, and then transfer it into a airtight container using Granola whenever you want 
Lere te ftohet ne tabakane ose tepsine per 10 minuta. Prit flapjacks ne drejtekendesha duke perdorur nje thike te mprehte, transferoji copezat ne nje zgare teli dhe leri te ftohen plotesisht ose nese doni ta ktheni ne Granola merrni nje luge dhe nisni te thermoni masen e pjekur, duke e transferuar me pas ne nje ene hermetike per ti perdorur kur te deshironi. 
 Bon Appetit

 ♥ Kiki ♥

3 comments:

 1. They look so delicious! I loved that you added dry fruit

  ReplyDelete
 2. Kristi di gje ku mund te gjej Maple Syrup ketu ne TR?

  ReplyDelete
 3. Ever wanted to get free Twitter Followers?
  Did you know you can get them ON AUTO-PILOT AND ABSOLUTELY FREE by using Like 4 Like?

  ReplyDelete

Thanks so much for the adorable comments that make my day!
Thanks for being part of my life! ♥ you all