Wednesday, October 12, 2011

Salty Crepes


Ingredients for the salty crepes (basic recipe for salty crepes):
 • 280 gramme flour
 • 375 milliliter milk
 • 3/4 tea spoon salt
 • 1 egg lightly beaten 
 • 1 1/2 dish spoon corn oil
Perberesit (receta baze per krepat e kripura):
 • 280 gram miell
 • 375 mililitra qumesht
 • 3/4 luge caji kripe
 • 1 veze e rrahur lehte  
 • 1 1/2 luge gjelle vaj misri 
 Ingredients for the filling part(you can use whatever you like):
 • tomato 
 • white cheese
 • bacon
 • pepper
Perberesit per mbushjen(mund te perdoresh cfare te duash):
 • domate 
 • djath i bardhe
 • proshute
 • speca
 
Put the salt in the flour bowl and mix them together
Shto kripen tek mielli dhe perzieji se bashku
Put the flour in a bigger bowl, add milk and stir them together
Vendose miellin ne nje tas me te madhe, shto qumeshtin dhe perzieji se bashku
Add the egg and the corn oil, stir them together
Shto vezen e rrahur lehte dhe vajin e misrit dhe vazhdo te perziesh masen
Cook the crepes in slow flakes 
Gatuaj krepat ne flake te moderuar
The cooked crepes
Krep i gatuar
Turn the crepes from the back and fill it with wanted ingredients
Ktheje krepin permbys dhe mbushe me perberesit e deshiruar
 Bon Appetit 

♥ Kiki ♥

No comments:

Post a Comment

Thanks so much for the adorable comments that make my day!
Thanks for being part of my life! ♥ you all