Sunday, September 25, 2011

Pancakes


The traditional american breakfast! Really delicious! Try them, you won't be disappointed!

Nje mengjes tradicional amerikan! Shume i shijshem. Provojini, nuk do te zhgenjeheni!


Ingredients for the pancakes:
 • 280 gramme flour
 • 310 milliliter milk
 • 3 dish spoon sugar
 • 1 egg 
 • 1 1/2 dish spoon corn oil
 • 2 tea spoons baking soda
 • 3/4 tea spoon salt (optional)
Perberesit:
 • 280 gram miell
 • 310 mililitra qumesht
 • 3 luge gjelle sheqer 
 • 1 veze
 • 1 1/2 luge gjelle vaj misri
 • 2 luge caji sode buke 
 • 3/4 luge caji kripe (optionale)
Put all dry ingredients (flour, sugar, baking soda, salt) in a bowl and stir them together
Vendos ne tas te gjithe perberesit e thate(miellin, sheqerin, soden e bukes, kripen) ne nje tas dhe perziej se bashku
Add milk and stir the measure
Shto qumeshtin dhe perzieje masen
Add corn oil and the egg and do the same (stir)
Shto vajin e misrit dhe vezen dhe bej te njejtin veprim (perziej)
Cook the pancakes with normal flakes and with one 2 dish spoons corn oil
Gatuaj pancakes ne flake te moderuar dhe me 2 luge gjelle vaje misri
Bon Appetit 

♥ Kiki ♥

2 comments:

 1. Kaq thjeshte??? Kam pare e sterpare receta per pancakes dhe gjithmone kishin ndonje ingredient qe nuk e kuptoja ose nuk e gjeja ne AL. Po keshtu sic i pershkruan ti qenkan super easy. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. E ku ka me mire se sa receten ta thjeshtosh aq sa te kete mundesi dhe ende te mbetet njelloj ne shije :) Provoje dhe me thuaj ;)

   Delete

Thanks so much for the adorable comments that make my day!
Thanks for being part of my life! ♥ you all